A magyar mezőgazdaság fejlesztéseiben évek óta kulcsszerepet töltenek be a támogatási források. A finanszírozást végző bankok tapasztalatai szerint az agrárvállalkozások nagy hányada számít a Vidékfejlesztési Program (VP) támogatási forrásaira.
A beruházási kedv az ország valamennyi régiójában jelentős. Sokan a kapacitás bővítése miatt terveznek fejlesztést, de a hatékonyság javítása, a stabil piaci jelenlét megalapozása is a fő célok között található.
A pályázati kiírások népszerűségét jól mutatja, hogy nem egy esetben kiugróan magas volt a jelentkezők száma. Például a szarvasmarha-, baromfi-, valamint a sertéstartó telepek korszerűsítését célzó pályázatoknál – amelyeknél külön-külön mintegy 20-20 milliárd forintos támogatás áll rendelkezésre és 2018 májusáig lehetett volna benyújtani a támogatási kérelmeket – már 2016 júliusáig a támogatási források háromszorosára rúgó „túljelentkezés” alakult ki. Ezért ezeket a konstrukciókat keretkimerülés miatt fel kellett függeszteni. De más pályázati területek esetében is jelentős gazdálkodói aktivitás figyelhető meg. Az EU-s támogatásokhoz kapcsolódó növekvő beruházási aktivitás várhatóan jelentős hiteligényt is generál.
Az agrárberuházások finanszírozása a gazdálkodók saját pénzügyi forrásaira, a pályázatban elnyert támogatásra (amely az elszámolható költségek 40-60 százaléka lehet), illetve a banki hitelekre támaszkodhat. A hazai bankok jellemzően nagy figyelmet fordítanak mezőgazdasági ügyfeleikre, az agráriumot perspektivikus ágazatnak ítélik, már csak azért is, mert – más ágazatokkal összehasonlítva – a mezőgazdaság finanszírozásának kockázatai mérsékeltebbek. Széleskörű és folyamatosan megújuló szolgáltatásokkal, hiteltermékekkel szolgálják ki ügyfeleiket. Az agrárvállalkozók gyakran ütköznek abba a helyzetbe, hogy bár jó üzleti tervvel rendelkeznek, a támogatást is elnyerték, de elegendő tőke, fedezet híján a bankoknál mégis problematikus a hitelképességük megítélése. Ebben nyújt megoldást az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány hitelfinanszírozást megkönnyítő készfizető kezességvállalása. Így a vállalkozások kevesebb fedezettel, vagy akár tárgyi fedezet nélkül juthatnak hitelintézeti finanszírozáshoz, vagyis a kezesség kedvezőbb hitelfeltételekhez, nagyobb hitelösszeghez, alacsonyabb kamathoz és hosszabb futamidőhöz is hozzásegítheti őket.