A Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának elindulása után, 2013-ban jelentősen megugrott a beruházások aránya a mezőgazdaságban, a kezdeti lelkesedés azonban mára lecsengett. Mindenki az új fejlesztési időszak európai uniós forrásaira vár.
Mintegy 1300 milliárd forint a Vidékfejlesztési Program (VP) teljes kerete, amelynek nagy része beruházások támogatására szolgál. 2017-ben legalább annyi banki hitelt fognak a bankok kihelyezni, mint amekkora összeget támogatásként megítél az irányító szerv – állítja Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója. A magyarázat egyszerű: a várakozások szerint ugyanis a legtöbb vállalkozó hitelből finanszírozza majd a beruházásokhoz szükséges önerő összegét. Most nagyon kedvezőek a piacon a hitelek feltételei, a garanciavállalásnak köszönhetően pedig azok a szereplők is élhetnek ezzel a lehetőséggel, amelyek egyébként nem kapnának hitelt a bankjuktól.
A szakember szerint a mezőgazdasági vállalkozások közül a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó vállalkozásokért gyakorlatilag versenyeznek a bankok, ők jutnak a legkönnyebben hitelhez. Más a helyzet az állattartásban, élelmiszeriparban és kertészetben tevékenykedő vállalkozásokkal. Itt már az előállított terméktől és a vállalkozás sajátosságaiból adódóan nagyok az eltérések, azonban az alapítvány épp a kevésbé hitelképes vállalkozások finanszírozásához kíván erőteljesen hozzájárulni. A VP is kiemelten kezeli ezt a szegmenst, a legtöbb beruházási támogatás ezekbe az ágazatokba áramlik. Ez egybecseng a mi céljainkkal is, hiszen a legtöbb esetben kisvállalkozások, őstermelők és családi gazdaságok hiteleihez nyújtunk garanciát – hangsúlyozta az ügyvezető. 2016-ban megközelítőleg 8600 ügylet mögé vállalt kezességet az alapítvány.
Érdemes a gazdálkodóknak még a pályázat benyújtása előtt felkeresni a pénzintézetüket annak érdekében, hogy együtt megtervezzék a beruházás finanszírozási oldalát. Ebben az esetben ugyanis elkerülhetőek, hogy a beruházások egy része azért nem valósul meg, mert a támogatást elnyert vállalkozó nem tudja előteremteni a szükséges önerőt.