Nem kis részben a Vidékfejlesztési Programban (VP) elnyerhető támogatási források felhasználására támaszkodva a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati beruházások teljesítményértéke az elmúlt években jelentősen bővült.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint folyó áron 2018-ban 366, 2019-ben 430 milliárd forintot tett ki. 2020 első negyedévében az agrárszektor beruházási volumene továbbra is dinamikusan, 30 százalékot meghaladó mértékben emelkedett 2019 első negyedévéhez képest. A koronavírus-járvány hatására a második negyedévben már csak 1,8 százalékos bővülés volt 2019. hasonló időszakához képest. A harmadik negyedévben pedig 5,6 százalékos csökkenés
következett be. Ezzel együtt, miközben a nemzetgazdaság egészében a 2020. január-novemberi időszakban 8,6 százalékkal mérséklődtek a beruházások, a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és halászati beruházások volumene 6,5 százalékkal több lett, és teljesítményértéke folyó áron elérte a 351 milliárd forintot. A 2020 év negyedik negyedévében a koronavírus-járvány gazdasági következményei miatt, az agrárszektor beruházási dinamikájának további fékeződése várható. Ennek ellenére az agrárium beruházási volumene a 2019. évi szint körül alakulhat, a beruházások folyó áras teljesítményértéke pedig elérheti a 450 milliárd forintot. Az agrárpolitika arra törekszik, hogy a vállalkozások minél gördülékenyebben, minél nagyobb mértékben megvalósíthassák fejlesztéseiket, így a Vidékfejlesztési Program keretében támogatott projektjeiket.
A gazdálkodók helyzetét, a beruházási kedv fenntartását több kormányzati intézkedés segíti: például adó- és hitelkönnyítések kerültek bevezetésre, kedvezményes hitelezési konstrukciók (például az Agrárminisztérium beruházási kamattámogatása, a Növekedési Hitelprogram Hajrá és az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz) érhetők el. Az adminisztrációs és elszámolási feladatokat megkönnyítő átmeneti szabályokat alkalmaznak a vidékfejlesztési pályázatok megvalósításánál. A vállalkozásokat segítő Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében is fontos szerepe van az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) kedvezményes kezességvállalásának. Az AVHGA kezességnyújtó tevékenysége – mint kockázatcsökkentő eszköz – jelentős mértékben hozzájárult, hogy a bankok hitelezési aktivitása az elmúlt nehéz időszakban is töretlen maradt a mezőgazdaság területén.
A Vidékfejlesztési Program keretében támogatott vállalkozások 37 százalékának nyújtott az alapítvány kezességet a finanszírozáshoz 2014-2020-ban. A vállalkozások jövőbeni beruházási kedvének ösztönzése érdekében az Alapítvány díjakciót hirdetett meg: a 2020.12.01. és 2021.12.31. közötti időszakban az agrárcélú beruházási kölcsön-, hitel- és lízingszerződés esetében alkalmazott költségvetési támogatású kedvezményes díjmértéket 0,3-ról 0,15 százalékra csökkentette. Az első két számlázási időszakban pedig a vállalkozások továbbra is extra díjkedvezményhez juthatnak: a legalább 3 éves agrárcélú beruházási ügylet esetén ingyenes az AVHGA kezességi díja.